Takım Sporlarının Çocuklar İçin Faydaları

Takım Sporlarının Çocuklar İçin Faydaları ; çocukların karakterlerinin şekillenmesinde yaşadıklarının etkili olduğu düşünüldüğünde, ve önemi bir hayli fazlalaşıyor. Çocuklar  takım halinde spor yaptıkları zaman saldırganlık ve şiddete karşı olup, beraber başarma ve başarılarını paylaşmayı öğrenirler.

Çocuklar doğası gereği hareketlidirler ve spor sayesinde, var olan bu enerjilerini pek çok pozitif etkileri olan bir alana yönlendirmiş olurlar. Yaptıkları spor, takım sporu olduğunda ise gelişimleri için birbirinden faydalı özelliklere sahip olmaya başlarlar.

Burada çocukların takım olmalarındaki asıl amaç, “BEN” değil , “BİZ” olma çabası içinde olmalarıdır.

Çocuklar toplumda bir yer edinmenin temellerini takım sporlarının içinde kazanır. Takım arkadaşları karşı tarafa yönelik hem en iyi oyuncu olmaya çalışırken, hem de takım için çabalar. Yani bu esnada işbirliği, paylaşım, yardımlaşma ve rekabet duyguları bir arada yaşanır ve bu beraberlikten de karakter sahibi bireyler yetişir. Bu nedenle çocuklar, takım sporların içerisinde olabildiğince sık dahil edilmelidir.

Yapılan araştırmalara göre Takım Sporlarının Çocuklar İçin Faydaları , çocukların sadece fiziksel gelişimleri değil, zihinsel ve duygusal gelişimleri de bireysel sporlara göre daha fazla. Takım sporları yapan çocuklar başkalarının kararlarını ve farklılıklarını daha iyi anlamaya başlarlar; farklı görüşlere saygı duymayı öğrenirler. Ani gelişen durumlar karşısında hızlı karar alma yeteneğine sahip olurlar ve bu da, zihinsel gelişimlerini olumlu yönde etkiler.

Çocuğunuzun öz güvenli ve uyumlu bir birey olarak yetişmesini istiyorsanız onu Basketbol  sporuna yönlendirmek iyi bir fikir olabilir. Panathinaikos Basketbol Okulları sizleri bekliyor.

Çocukların takımlar kurularak oynanan futbol, basketbol ve benzeri oyunları düzenli olarak oynaması, fiziksel gelişimlerinin yanı sıra zihinsel gelişimlerine ve sosyal becerilerine de ciddi katkılar sağlıyor. Takım sporlarının ve özellikle basketbol un  çocuklar için faydaları 

1-Özgüveni artırır

Belirli bir hedefe yönelik çalışan bir takımın parçası olmak, takım arkadaşları ve antrenörler ile bağ kurmayı sağlar. Kendini bir bütünün parçası olarak hissetmek ve ekibe katkıda bulunmak özgüveni arttırmanın en iyi yollarından biridir. Takım hedeflerine ulaşıldığında birbirini takdir eden bir ekipteki herkesin kendine olan saygısı artar ve karşılıklı takdir de öğrenilir.

2-İyi ilişkiler kurmayı sağlar

Hep beraber bir maça hazırlanmak, takım oyuncuları için olduğu kadar antrenörler ve çocuklarını destekleyen ebeveynler için de heyecanlı bir yolculuktur! Aynı yolculuğun parçası olan çocuklar ve yetişkinler arasında kurulan ilişkiler, çocukların iletişim kurma becerilerini de geliştirerek güzel dostluklara ve yol arkadaşlıklarına vesile olur.

3-Taktiksel becerileri geliştirir

Takım oyunu, taktiklerle çalışmayı gerektirir. Her oyunun kendine has ilerleyişinde her oyuncu, anlık durumlara göre karar vermek ve harekete geçmek durumunda kalır. Birbirini destekleyen bir ekiple çalışan oyuncuların zamanla kritik düşünme becerileri de önemli ölçüde gelişir.

4-Hayatın toz pembe olmadığını gösterir

Oyunda kazanmak da var, kaybetmek de… Oyuncular her zaman ellerinden gelenin en iyisini yapsalar da bazen başarısız olurlar. Veya takım olarak oyuna çok iyi hazırlanmış olsalar da her zaman kazanamazlar. Tıpkı hayatın birçok alanında olduğu gibi! Takım oyunu, gelişme çağındaki çocuklara elinden geleni yaptıktan sonra sürece teslim olmalarını ve yenilgiyi de kabullenebilmelerini öğretir.

5-Ekip çalışmasını öğretir

Bir ekiple çalışabilme becerisi, hayatımız boyunca işimize yarayacak bir beceridir. İş bölümü yapmak, ekip arkadaşlarının güçlü ve zayıf yönlerini bilerek buna göre taktik geliştirebilmek, kendini bir ekibin içinde doğru konumlandırabilmek; iş hayatından aile yaşantısına kadar hayatın her alanında doğru kararlar alabilme becerisini geliştirir.

6-Sıkı çalışmanın faydasını öğretir

Yetenek önemlidir ancak iyi çalışmak, antrenman yapmak ve kendini geliştirmek her zaman sonucu etkileyen en önemli faktörlerdir. Çocuklar bir takımla çalışıp, antrenman yaptıkça kendilerindeki ve ekip arkadaşlarındaki gelişmeleri fark ederler ve bir şeyi yapmak-kazanmak istiyorlarsa, düzenli ve sıkı çalışmaları gerektiğini öğrenirler.

7-Liderlik yeteneğini geliştirir

Çocukları eğiten antrenörler, çalışmalarda her çocuğa liderlik fırsatı tanımaya çalışırlar. Saygı duyduğu, sevdiği bir takımla çalışan çocuk liderlik etme fırsatı bulduğunda arkadaşlarını nasıl yönlendirebileceğini, kendini bir lider olarak nasıl konumlandıracağını da öğrenmiş olur.

Takım Sporlarının Çocuklar İçin Faydaları için ilave olarak , düzenli spor yapan çocuğun uyku ve beslenme saatleri düzenlidir, bedensel sağlığı ve fiziksel gelişimi de pozitif ilerlemektedir. Sizinde çocuğunuz Avrupa’nın en iyi basketbol akademisi Panathinaikos Basketbol Okullarında takım spor yapmasını istiyorsanız KAYIT FORMU nu doldurmanız yeterlidir. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz.

Ayrıca INSTAGRAM hesaplarımızı da takip edebilirsiniz. 

Çocuklara sporun kardeşlik, yardımlaşma ve tatlı rekabetini öğretmeliyiz

güvenli basketbol okulu

Mesajınızı Yazın...
Bize Yazın
#efsanesensin
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Avrupa'nın En İyi ve Güvenli Basketbol Okulu Panathinaikos Basketbol Okulları. #buradaefsanesensin