Faydalı Bilgiler

Sporun Bağışıklık Sistemimize Faydaları

Sporun Bağışıklık Sistemimize Faydaları, Bağışıklık sistemi veya immün sistem ; vücudumuzdaki savunma mekanizmamızı oluşturan, tümör ve patojenleri tanıyan ve aynı zamanda onları yok eden, vücudu zararlı maddelerden koruyan karmaşık bir sistemdir. Özet olarak bağışıklık sistemi  vücudu hastalıklara karşı koruyan bir savunma kalkanıdır.

Bağışıklık sistemi; sağlıklı yaşayarak, sigara içmeyerek, alkol kullanmayarak, yeterli uyuyarak, enfeksiyonlara karşı gerekli tedbirleri alarak, düzenli egzersiz yaparak, stresi en aza indirerek güçlendirilebilir. Bağışıklık sistemi sağlığı nasıl desteklenir sorusuna cevap olabilecek bu maddelerin arasında ise son zamanlarda araştırmalara sıkça konu olan DÜZENLİ EGZERSİZ YAPMAK vardır. Bağışıklık sistemi sağlığı ve DÜZENLİ SPOR arasında sıkı bir ilişki vardır. Hastalıklara karşı bağışıklığınızı güçlendirmenin yolu DÜZENLİ SPOR yapmaktan geçiyor.  Peki düzenli spor ve bağışıklık sistemi arasındaki ilişki tam olarak nedir?

Bağışıklık sistemi ve düzenli spor arasındaki bağlantıyı birkaç açıdan incelemekte fayda vardır. Her şeyden önce büyük önem arz eden emilim oranları konusu şu şekildedir; vücudumuza giren tüm besinler belli bir oranda emilmektedir. Bu emilimi ise besin çeşitliliği, posalı beslenmek, besinlere duyulan ihtiyaç veya hareket etmek gibi birçok şey etkilemektedir. Bu maddeler arasında son zamanlarda en fazla dikkat çeken etken düzenli spor yapmaktır.

Düzenli spor yapmak emilimin etkin bir şekilde yapılmasını destekleyerek, vücudun besin ögelerinden daha fazla faydalanmasını sağlayabilir. Ağır spor türleri bir doktora danışılarak yapılması gerektiği gibi bağışıklık sistemi açısından her zaman olumlu cevap vermeyebilir. Fakat birçok kişi için orta düzey spor, besin emilimi açısından oldukça önemlidir. Basketbol , bisiklet, yürüyüş gibi spor türleri bunlara örnek olarak verilebilir.

Bir diğer yandan yapılan araştırmalar düzenli egzersizin obezite, inme, kan yağlarının yüksekliği, osteoporoz, depresyon, bazı kanser türleri ve safra taşı gibi problemlerin önünde büyük engel olduğu yönündedir.

Oksidatif stres ve beslenmenin bağışıklık parametrelerini etkilediği bildirilmektedir. Diğer taraftan düzenli alıştırmalar bağışıklık sistemi üzerinde sürekli bir “uyarıcı stres” oluşturmaktadır. Sistem, direnci geliştiren olumlu stres türünü tanıyarak hastalık riskini azaltan dayanıklılığı kazanabilmektedir.

Birçok klinik ve deneysel araştırma, 15 haftalık düzenli egzersizinin üst solunum yolu enfeksiyon sıklığını azalttığını söylemektedir. Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, düzenli olarak haftada 1 ile 3 saat arası spor yapan kadınlarda göğüs kanseri riskinin %30, 4 saatten fazla spor yapanlarda ise %55 oranında azaldığını göstermektedir.

National Institute of Mental Health’e göre ise düzenli spor ve egzersizin mental sağlığa da fayda sağlamaktadır. Düzenli egzersizin iyi hissetme halini pozitif etkilediği ve mental sağlığa iyi geldiği bilinmektedir. National Institute of Mental Health, orta derece sporun stresi, depresyonu ve anksiyete semptomlarını azalttığını belirtmektedir.

Amerika’nın toplum sağlığı önerilerinde BASKETBOL sporu gibi orta düzey sporlar haftada 2,5- 3 saat önerilmektedir. Bir diğer yandan ise aerobik tarzı egzersizlerin 10 dakika sürmesi ve haftada iki gününde büyük kas gruplarının ağırlık egzersizleri ile çalıştırılması önerilmektedir.

Sporun Bağışıklık Sistemimize Faydaları

  • Spor, hastalıklara karşı kullanılabilecek en güçlü silahlardan biridir. Düzenli egzersiz yapmak, üst solunum yolu enfeksiyonları dâhil olmak üzere pek çok rahatsızlığa yakalanma riskini düşürür.
  • Son yıllarda yapılan araştırmalar düzenli spor yapmanın vücuttaki zararlı bakterileri yok eden hücre sayısını artırdığını ortaya koymuştur. Düzenli spor yapmak, bağışıklık sistemini destekleme özelliğine sahiptir.
  • Yukarıda bahsedilen durum, egzersizden sonra yaklaşık üç saat boyunca devam eder. Virüs ve bakterileri öldüren hücrelerin kandaki oranı artış gösterir. Bu faydalı etkiyi kalıcı kılmak ise sadece düzenli spor yapmak ile mümkündür.
  • Hareketsiz bir yaşam kalp hastalıkları, tansiyon, kemik erimesi, diyabet, stres, depresyon ve benzer pek çok rahatsızlığa davetiye çıkarır. Düzenli spor yapmak ise bu hastalıklara yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır.
  • Basketbol oynamak ve antrenmanlarda yapılan egzersizler vücut ağırlığının kontrolünü sağlar. Dolayısıyla organizmanın strese karşı direncini artırmaya yardımcı olur. Kanser gibi rahatsızlıklar yaşam tarzına bağlı unsurlar içerebilir. Egzersiz ise bu etkenleri iyileştirme yolunda önemli bir destekçidir.
  • Stres ve yetersiz beslenme, immün sistemi güçsüz kılabilir. Spor yapmak ise hem depresyonu ortadan kaldırır hem de beslenme rutinini düzene sokar. Bu sayede daha dengeli bir yaşam şekli mümkün olur.
  • Güncel araştırmalar, haftada 1-3 saat arası düzenli egzersiz yapmanın, kadınlarda göğüs kanseri riskini %30 azalttığını ortaya koymuştur.
  • Basketbol  orta düzey sporlar olarak bilinir.  Düzenli olarak basketbol 0ynamak ve antrenman yapmak anksiyete semptomlarını azaltır. Böylece bağışıklık sistemi kuvvetlenir.
  • Düzenli olarak spor yapmanın yaşlanma karşıtı etkileri de mevcuttur. Telomerler çok kısa duruma geldiği zaman insan vücudundaki hücre bölünmesi durur. Bu da yaşlanma riskinin yanı sıra kanser ve ölüm riskini artırır. Yapılan son araştırmalar, spor yapan insanların telomerlerinden önemli oranda daha az yıpranma olduğunu ortaya koymuştur. Düzenli beslenmeye eşlik eden spor, vücuda dayanıklılık ve denge kazandırır.

Tüm çocuklarımızı düzenli olarak spor yapmak ve Basketbol oynamak için başarısı kanıtlanmış Avrupa’nın en iyi basketbol akademisi PANATHINAIKOS BASKETBOL AKADEMİ şubelerine bekliyoruz. Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek faaliyetlerimiz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Detaylı bilgi için ÖN KAYIT FORMU doldurmanızı rica ediyoruz.

güvenli basketbol okulu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajınızı Yazın...
Bize Yazın
#BuradaEfsaneSensin
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Avrupa'nın En İyi ve Güvenli Basketbol Okulu Panathinaikos Basketbol Okulları. ( Lütfen bilgi almak istediğiniz şube adını belirtiniz ( Şehir/İlçe ) )