Faydalı Bilgiler

Pandemi Sonrası Basketbol

Pandemi Sonrası Basketbol ,

Antrenmanlardan, sosyal ortamlardan uzak kaldık. Bu durum hepimizi hem fiziksel hem de mental olarak kötü etkiledi. Ancak ne olursa olsun tekrar spor rutinimize dönmeliyiz. 

Henüz bitmediyse de Covit-19 salgınının o ilk zor dönemini atlattığımız yavaş yavaş yeni normale alıştığımız bu dönemde çoğumuzun ilk hedefi tekrar fit ve zinde olmak.

Öncelikle spora dönüşü kendiniz için istemeniz gerekir. Ve bu motivasyonu bulmak sadece fiziksel sağlıkla ilgili değil, aynı zamanda mental durumumuzu da etkiler.

Sadece iki hafta boyunca fiziksel aktiviteden uzak kalmak bile kas gücünün ve kütlesinin önemli ölçüde azalmasına neden olmaktadır ve geri kazanmak çok daha uzun sürebilir.

Karantina döneminde gelişen mutfak becerilerimizin bize kazandırdığı tek artı kilolarımız oldu. Bunun yanında ev ortamının verdiği tembellik ve antrenmanlardan uzak kalmak maalesef kas kuvvetimiz de ciddi bir azalmaya neden oldu. Her ne kadar ev ortamında egzersiz yapmaya çalışmış olsak ta antrenmanlarda harcadığımız enerji ve zorlayıcı aktiviteyi yakalamamız mümkün olmadı.

En fit olanımız bile en azından esneklik kaybını yaşadığının farkındadır, peki sakatlıktan uzak bir şekilde spora dönüşümüzü nasıl sağlayacağız ?

1)İlk önlem, aslında yaşadığımız dönemi iyi tahlil edip artık Nisan 2020 başındaki seviyede olmadığımız farkındalığı. Bu bizi zorlayıcı antrenmanlara hemen başlamamız gerektiğini kabul etmemizi sağlar.

2)Gerek kas kuvvetinde yaşadığımız gerileme gerekse de kas ve bağ gerginliğimizin artması sakatlıklar için uygun ortam yaratmaktadır, antrenmanlara tekrar dönerken ilk önceliğimiz olarak esneklik üzerine çok fazla çalışacağız.

3)Basketbola verdiğimiz arayı, periodu sıklaştırarak kapatmaya çalışmak ta başka bir hata olur, yaklaşık 4 aylık ara sonrasında spor yapma frekansımızı yavaş yavaş arttıracağız. Bu bizi aşırı yüklemeden ve sakatlıklardan koruyacaktır

4)Ağırlık çalışmalarında önceliğimizi ağırlığı arttırmak değil tekrar sayılarımız arttırmak olarak belirleyeceğiz. Böylece kas dokusu dirence kendini koruyarak alışacak ve eski dayanaklılığına tekrar kavuşacaktır.

5)Antrenmanlarda düz koşu programımızı düz zeminde kısa mesafeler ve arada germe egzersizleriyle desteklemek en güvenilir yöntem olacak. Günlük değil haftalık hedefler belirleyerek ilerleyeceğiz.

6)Vücut sadece kaslar ve bağlardan oluşmaz; spor için belki de asıl önemli olan kardiovasküler yapının direncidir. Bu dönem bizi aslında bu konuda daha fazla vurdu. Hem kondisyonumuz düştü hem de damar dayanıklılığımız ve akışkanlığımız bir miktarda olsa azaldı. Yavaş yavaş antrenman yüklerini arttırarak tekrar eski dayanıklılığımıza kavuşacağız.

Görüldüğü gibi hangi sporu yaparsak yapalım artık eski değil yeni normale adapte olmamız gerektiğini unutmadan ilk hedefimiz sakatlıklardan uzak güvenli spor olmalıdır.

Üyesi bulunduğumuz Basketbol Okulları Birliği yetkilileri tarafından yapılan denetlemelerde, Covid-19 (Korona) tedbirlerinin ilgili ve yetkili resmi kurumların talimat ve prosedürlerine uygun tedbirler alındığı ve bu kurallara tam olarak uyulduğu tespiti yapılarak Panathinaikos Basketbol Okulları tüm şubeleri “Güvenli Basketbol Okulu ” sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Avrupa’nın en iyi basketbol akademisi Panathinaikos Basketbol Akademi şubelerin de, sizin de çocuğunuz basketbol kursu alabilir ve efsane olmaya bir adım daha yaklaşabilir.

Tüm okullarımızda uygulanan  “KORONA TEDBİRLERİ” sayfamızı ziyaret ederek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Pandemi Sonrası Basketbol , Tüm çocuklarımızı düzenli olarak spor yapmak ve Basketbol oynamak için başarısı kanıtlanmış Avrupa’nın en iyi basketbol akademisi PANATHINAIKOS BASKETBOL AKADEMİ şubelerine bekliyoruz. Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek faaliyetlerimiz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Detaylı bilgi için ÖN KAYIT FORMU doldurmanızı rica ediyoruz.

basketbol okulu franchise

güvenli basketbol okulu

6 Euroleague Şampiyonluğu

2011 euroleague şampiyonu panathinaikos basketbol

TBF LOGO

basketbol okulları birliği

pao basket logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajınızı Yazın...
Bize Yazın
#BuradaEfsaneSensin
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Avrupa'nın En İyi ve Güvenli Basketbol Okulu Panathinaikos Basketbol Okulları. ( Lütfen bilgi almak istediğiniz şube adını belirtiniz ( Şehir/İlçe ) )