Genç Sporcuların Beslenmesi

Genç Sporcuların Beslenmesi konusu , 5 yaşından itibaren okul öncesi çocuklara göre farklılık göstermeye başlar. Bu dönemde çocukların fiziksel olarak enerji ihtiyacının artmasının yanı sıra mental olarak da enerji ihtiyacı artmaktadır. Beynimiz vücudumuzda en çok enerji harcayan organların başında gelir.

Özellikle okul çağındaki çocukların öğrenme, düşünme, algılama, mukayese etme gibi birçok işlevi artık beyninde organize bir şekilde yapmaya başlaması ile beynin enerji ve besin öğesi ihtiyacı daha da artar.Çocuğun artan enerji ve besin öğesi ihtiyacına karşılık beslenmesinin de buna uygun olarak düzenlenmesi gerekmektedir.

Okul dönemi Genç Sporcuların Beslenmesi için en zor dönemdir.Çünkü bu dönemde çocuk başka çocuklarla iletişime geçecek ve bu iletişim neticesinde duyguları ön plana çıkmaya başlayacaktır. Çocuk daha önce hiç abur cubur yememişse etrafındaki arkadaşları yediğinde meraklanacak ve yemek isteyecektir. Çocuğun ileriki yaşlarda beslenme alışkanlığının sağlam olması için bu dönemde çocuğun beslenmesi daha da önemli olmaktadır.

Çocuk okula başlayana kadar verilen beslenme alışkanlığı eğitimi tekrar baştan düzenlenmesi ve öğretilmesi gerekebilir. 

Beslenme alışkanlığı ile birlikte okul çağındaki çocuklara gıda güvenliği ve gıda hijyeni eğitimi ve alışkanlığının da verilmeye başlanması çok önemlidir. Çünkü okula giden çocuklar hem çevreden hem de arkadaşlarından gelebilecek enfeksiyonel hastalıklara karşı açıktır ve bağışıklık sistemi hala tam olarak gelişmemiştir.

Okul çağındaki çocuklara doğru el yıkama, çapraz bulaşma, taze gıdaların muhafazası, dışarıdan yiyecek ve gıda alışverişi konularında çok iyi eğitim verilmeli, bu konular detaylı bir şekilde anlatılmalıdır.

Çocukların fiziksel gelişim sürecinde, okul dönemi (5-12 yaş) kemik yapısının gelişimi ve vücut yapısının oluşumu bakımından çok önemli bir dönemdir. Bu dönemde yeterli ve doğru beslenmeyen çocuklarda obezite ve iskelet sistemi hastalıkları sıklıkla görülmektedir.

Çocuğun bu yaşlarında bu hastalıkların ortaya çıkması ileri ki yaşlarında da bu problemleri yaşayacağının habercisidir. Bu sebeple çocuk dengeli ve sağlıklı beslenmeye özendirilmeli ve bu alışkanlık çocuğa bu dönemde verilmelidir.

Bu yaş döneminin sonlarına doğru kız çocuklarında başlayan menstruasyon dönemi de beslenme bakımından çok önemli bir durumdur. Kız çocuklarının fiziksel ve psikolojik olarak etkileneceği menstruasyon döneminde beslenmelerinin fiziksel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlanması çok önemlidir. Bu dönemde beslenme ile yeterli demir minerali ve folik asit ihtiyacı karşılanamazsa kız çocuklarında kansızlık görülebilmektedir.

Okul çağındaki çocukların beslenmesinde en önemli öğün kahvaltıdır. Bu yaşlarda kahvaltı alışkanlığı kazanmayan çocuklar ileriki yaşlarda da kahvaltı yapmamayı tercih edeceklerdir. Yaş kaç olursa olsun insan beslenmesinde kahvaltı en önemli öğündür ve kesinlikle atlanmamalıdır.

Vücudumuzun gün içerisinde ihtiyaç duyacağı enerjinin gece boyunca dinlenen ve güne başladığı ilk saatlerde verilmesi iç organlarımızın daha az yorulmasına, daha az deforme olmasına, vücut mekanizmamızın daha iyi ve aksamadan çalışmasına yardımcı olur.

Kahvaltı yapmayan Genç Sporcular gün içerisinde daha çabuk yorulurlar.

Dikkat eksikliği, konsantrasyon problemleri yaşarlar, çalışma istekleri ve öğrenme yetenekleri düşük kalır. Bu nedenle her yaşta kişinin ve özellikle okul dönemi çocukların mutlaka her sabah kahvaltı yapması gerekir. 

Genç Sporcuların Beslenmesi bu sebeplerden dolayı önemle dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Panathinaikos Basketbol Okulu  Türkiye de ilk kez 5-10 yaş arası mini basketbol grupları açarak çalışmalara başlayan spor okuludur.

Sosyal medya hesapları için BURAYA tıklayınız.

 

 

Panathinaikos Basketbol
Tarih
Sayfa/Yazı Adı
Beslenme
Derecelendirme
51star1star1star1star1star
Fırsat Konusu
Panathinaikos Basketbol Kursu
Ücret
TL 300
Kampanya Devam Ediyormu
Available in Stock

One thought on “Genç Sporcuların Beslenmesi

  • 29 Mart 2019 tarihinde, saat 4:30 pm
    Permalink

    Takip edilmeye değer bir websiteniz var

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajınızı Yazın...
Bize Yazın
#efsanesensin
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Avrupa'nın En İyi ve Güvenli Basketbol Okulu Panathinaikos Basketbol Okulları. #buradaefsanesensin