Faydalı Bilgiler

GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ İÇİN SPOR

Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Spor

Kategoriler: Etiketler: , , , , , , , , , ,

                   Korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle okullarına gidemeyen çocuklar ile evde onlarla zaman geçiren ebeveynlerin yaşadığı zorluklardan biri de kaliteli zaman geçirebilmek.

              Bağışıklık sistemini ayakta tutan hormonların salgılanmasını sağlamak adına egzersiz yapmak 7’den 70’e herkes için büyük önem taşır.  Yaşadığımız süreç nedeniyle yükselen stres seviyemiz bağışıklık sistemini baskılamakta ve immun sistemin en güçlü olması gereken dönemde hepimizi risk altında bırakmaktadır.

               Stres hormonunu baskılayacak olan mutluluk hormonu yani serotonin de egzersiz yardımıyla salgılanarak, stresle başa çıkma konusunda bizlere yardımcı olur. Büyüme hormonu ise egzersizle salınımı artan çocukların büyümesi ve boylarının uzaması için varlığı çok önemli olan bir başka hormon olarak bilinir. Böylesi bir salgınla mücadele ettiğimiz şu günlerde hepimiz için en önemli şeylerden birisi kuşkusuz ki harekette kalmak ve egzersiz yapmak. Yaş gruplarına uygun şekilde, içinde nabzı yükseltecek hareketleri barındıran egzersiz yöntemlerini evde uygulayacak şekle sokmak ise anne ve babaların yeni görevlerinden birisi olmalıdır.

5 yaşından  18 yaşına kadar uygun egzersizler neler

5-7 yaş

“Bu yaş grubundaki çocukların denge, hareketli nesneleri takip etme ve dikkat süresi gelişmiştir. Evde taklit içerikli dans aktiviteleri, zemine yapıştırılan bantlarla belirlenen alanlara zıplama hareketleri, kendi vücut ağırlıklarıyla kuvvet içerikli, plank, duvara yaslanarak oturma, mekik çekme gibi egzersizler düşük sayılarda yaptırılabilir.”

8-9 yaş

“Çocuklar bu yaş aralığında daha karmaşık aktiviteler yapabilirler. Oyun formundan çıkmadan aynı program içinde çok yönlü gelişim amaçlanmalıdır. Zeminde tek ayak üzerinde durmaya çalışmak dengesini; tek ayak üzerinde dururken gözlerini kapatmasını istemek derin denge duyusunu geliştirir. Ayak altına yerleştirilen farklı özelliklere sahip malzemeler üzerinde dengede kalma çalışmaları ise denge için gerekli olan kasların gelişimini destekler. Bunun yanı sıra içinde esneme hareketleri olan çalışmalar beraber yapılabilir. Beraber online olarak takımla birlikte yapabilir. Ritimli bir müzik açıp, ritme uygun dans figürleri de geliştirebilir.”

10-12 yaş

“Bu yaş grubunda koordinatif özelikler gelişime çok açıktır. İçinde atlama, sürünme, tutma, itme, çekme, yuvarlanma olan bir koordinasyon parkuru oluşturup, zamanla yarış şeklinde bir parkur hazırlanabilir.  

13-15 yaş

“Bu dönemde hızlı büyüme söz konusudur. Büyümeye bağlı olarak vücut esnekliğini ve eklem hareketliliği daha azdır. Yüksek ağırlık içerikli egzersiz doğru bir seçim olmaz. Daha çok esnekliğini kaybeden kas grupları için esneme, büyük kas grupları için de kuvvet çalışması yapılmalı, özellikle bel ve karın kasları geliştirilmeli. Çocuğunuz, düz ve ters mekik çekebilir, squat ve plank tarzı vücut ağırlığı ve yer çekiminin etkin rol oynadığı kuvvet antrenmanları yapabilir.”

16-18 yaş

“Kuvvet gelişiminin en yüksek olduğu yaş grubudur. Ek ağırlıklar kullanabilir, yer çekimine karşı direnç egzersizleri yapabilir, online derslere veya video derslere dahil olabilir. Bu yaş grubu kuvvet için pilates, kas boyunu uzatmak için yoga, kan dolaşım sistemini geliştirmek için de tempolu dans egzersizleri tercih etmeli.”

Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Spor yapmaya devam edelim.

Bizi INSTAGRAM dan takip edebilirsiniz.

Akademilerimize katılmak için

ONLINE ON KAYIT olabilirsiniz.

 

Sporun Bağışıklık Sistemimize Faydaları

Sporun Bağışıklık Sistemimize Faydaları

Kategoriler: Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Sporun Bağışıklık Sistemimize Faydaları

        Bağışıklık sistemi veya immün sistem ; vücudumuzdaki savunma mekanizmamızı oluşturan, tümör ve patojenleri tanıyan ve aynı zamanda onları yok eden, vücudu zararlı maddelerden koruyan karmaşık bir sistemdir. Özet olarak bağışıklık sistemi  vücudu hastalıklara karşı koruyan bir savunma kalkanıdır.

       Bağışıklık sistemi; sağlıklı yaşayarak, sigara içmeyerek, alkol kullanmayarak, yeterli uyuyarak, enfeksiyonlara karşı gerekli tedbirleri alarak, düzenli egzersiz yaparak, stresi en aza indirerek güçlendirilebilir. Bağışıklık sistemi sağlığı nasıl desteklenir sorusuna cevap olabilecek bu maddelerin arasında ise son zamanlarda araştırmalara sıkça konu olan DÜZENLİ EGZERSİZ YAPMAK vardır. Bağışıklık sistemi sağlığı ve DÜZENLİ SPOR arasında sıkı bir ilişki vardır. Hastalıklara karşı bağışıklığınızı güçlendirmenin yolu DÜZENLİ SPOR  yapmaktan geçiyor.  Peki düzenli spor ve bağışıklık sistemi arasındaki ilişki tam olarak nedir?

              Bağışıklık sistemi ve düzenli spor arasındaki bağlantıyı birkaç açıdan incelemekte fayda vardır. Her şeyden önce büyük önem arz eden emilim oranları konusu şu şekildedir; vücudumuza giren tüm besinler belli bir oranda emilmektedir. Bu emilimi ise besin çeşitliliği, posalı beslenmek, besinlere duyulan ihtiyaç veya hareket etmek gibi birçok şey etkilemektedir. Bu maddeler arasında son zamanlarda en fazla dikkat çeken etken düzenli spor yapmaktır.

                 Düzenli spor yapmak emilimin etkin bir şekilde yapılmasını destekleyerek, vücudun besin ögelerinden daha fazla faydalanmasını sağlayabilir. Ağır spor türleri bir doktora danışılarak yapılması gerektiği gibi bağışıklık sistemi açısından her zaman olumlu cevap vermeyebilir. Fakat birçok kişi için orta düzey spor, besin emilimi açısından oldukça önemlidir. Basketbol , bisiklet, yürüyüş gibi spor türleri bunlara örnek olarak verilebilir.

             Bir diğer yandan yapılan araştırmalar düzenli egzersizin obezite, inme, kan yağlarının yüksekliği, osteoporoz, depresyon, bazı kanser türleri ve safra taşı gibi problemlerin önünde büyük engel olduğu yönündedir.

                Oksidatif stres ve beslenmenin bağışıklık parametrelerini etkilediği bildirilmektedir. Diğer taraftan düzenli alıştırmalar bağışıklık sistemi üzerinde sürekli bir “uyarıcı stres” oluşturmaktadır. Sistem, direnci geliştiren olumlu stres türünü tanıyarak hastalık riskini azaltan dayanıklılığı kazanabilmektedir.

                  Birçok klinik ve deneysel araştırma, 15 haftalık düzenli egzersizinin üst solunum yolu enfeksiyon sıklığını azalttığını söylemektedir. Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, düzenli olarak haftada 1 ile 3 saat arası spor yapan kadınlarda göğüs kanseri riskinin %30, 4 saatten fazla spor yapanlarda ise %55 oranında azaldığını göstermektedir.

             National Institute of Mental Health’e göre ise düzenli spor ve egzersizin mental sağlığa da fayda sağlamaktadır. Düzenli egzersizin iyi hissetme halini pozitif etkilediği ve mental sağlığa iyi geldiği bilinmektedir. National Institute of Mental Health, orta derece sporun stresi, depresyonu ve anksiyete semptomlarını azalttığını belirtmektedir.

                    Amerika’nın toplum sağlığı önerilerinde BASKETBOL sporu gibi orta düzey sporlar haftada 2,5- 3 saat önerilmektedir. Bir diğer yandan ise aerobik tarzı egzersizlerin 10 dakika sürmesi ve haftada iki gününde büyük kas gruplarının ağırlık egzersizleri ile çalıştırılması önerilmektedir.

          Sporun Bağışıklık Sistemimize Faydaları

 • Spor, hastalıklara karşı kullanılabilecek en güçlü silahlardan biridir. Düzenli egzersiz yapmak, üst solunum yolu enfeksiyonları dâhil olmak üzere pek çok rahatsızlığa yakalanma riskini düşürür.
 • Son yıllarda yapılan araştırmalar düzenli spor yapmanın vücuttaki zararlı bakterileri yok eden hücre sayısını artırdığını ortaya koymuştur. Düzenli spor yapmak, bağışıklık sistemini destekleme özelliğine sahiptir.
 • Yukarıda bahsedilen durum, egzersizden sonra yaklaşık üç saat boyunca devam eder. Virüs ve bakterileri öldüren hücrelerin kandaki oranı artış gösterir. Bu faydalı etkiyi kalıcı kılmak ise sadece düzenli spor yapmak ile mümkündür.
 • Hareketsiz bir yaşam kalp hastalıkları, tansiyon, kemik erimesi, diyabet, stres, depresyon ve benzer pek çok rahatsızlığa davetiye çıkarır. Düzenli spor yapmak ise bu hastalıklara yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır.
 • Basketbol oynamak ve antrenmanlarda yapılan egzersizler vücut ağırlığının kontrolünü sağlar. Dolayısıyla organizmanın strese karşı direncini artırmaya yardımcı olur. Kanser gibi rahatsızlıklar yaşam tarzına bağlı unsurlar içerebilir. Egzersiz ise bu etkenleri iyileştirme yolunda önemli bir destekçidir.
 • Stres ve yetersiz beslenme, immün sistemi güçsüz kılabilir. Spor yapmak ise hem depresyonu ortadan kaldırır hem de beslenme rutinini düzene sokar. Bu sayede daha dengeli bir yaşam şekli mümkün olur.
 • Güncel araştırmalar, haftada 1-3 saat arası düzenli egzersiz yapmanın, kadınlarda göğüs kanseri riskini %30 azalttığını ortaya koymuştur.
 • Basketbol  orta düzey sporlar olarak bilinir.  Düzenli olarak basketbol 0ynamak ve antrenman yapmak anksiyete semptomlarını azaltır. Böylece bağışıklık sistemi kuvvetlenir.
 • Düzenli olarak spor yapmanın yaşlanma karşıtı etkileri de mevcuttur. Telomerler çok kısa duruma geldiği zaman insan vücudundaki hücre bölünmesi durur. Bu da yaşlanma riskinin yanı sıra kanser ve ölüm riskini artırır. Yapılan son araştırmalar, spor yapan insanların telomerlerinden önemli oranda daha az yıpranma olduğunu ortaya koymuştur. Düzenli beslenmeye eşlik eden spor, vücuda dayanıklılık ve denge kazandırır.

               Tüm çocuklarımızı düzenli olarak spor yapmak ve Basketbol oynamak için başarısı kanıtlanmış Avrupa’nın en iyi basketbol akademisi PANATHINAIKOS BASKETBOL AKADEMİ şubelerine bekliyoruz. Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek faaliyetlerimiz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Detaylı bilgi için ÖN KAYIT FORMU doldurmanızı rica ediyoruz.

Takım Sporlarının Çocuklar İçin Faydaları

Takım Sporlarının Çocuklar İçin Faydaları

Kategoriler: Etiketler: , , , , , ,

   Takım Sporlarının Çocuklar İçin Faydaları ; 

                 Çocukların karakterlerinin şekillenmesinde yaşadıklarının etkili olduğu düşünüldüğünde, ve önemi bir hayli fazlalaşıyor. Çocuklar ;  takım halinde spor yaptıkları zaman saldırganlık ve şiddete karşı olup, beraber başarma ve başarılarını paylaşmayı öğrenirler.

                Çocuklar doğası gereği hareketlidirler ve spor sayesinde, var olan bu enerjilerini pek çok pozitif etkileri olan bir alana yönlendirmiş olurlar. Yaptıkları spor, takım sporu olduğunda ise gelişimleri için birbirinden faydalı özelliklere sahip olmaya başlarlar.

                Burada çocukların takım olmalarındaki asıl amaç, “ben” değil , “biz” olma çabası içinde olmalarıdır. Çocuklar toplumda bir yer edinmenin temellerini takım sporlarının içinde kazanır.

                Takım arkadaşları karşı tarafa yönelik hem en iyi oyuncu olmaya çalışırken, hem de takım için çabalar. Yani bu esnada işbirliği, paylaşım, yardımlaşma ve rekabet duyguları bir arada yaşanır ve bu beraberlikten de karakter sahibi bireyler yetişir. Bu nedenle çocuklar, takım sporların içerisinde olabildiğince sık dahil edilmelidir.

                Yapılan araştırmalara göre Takım Sporlarının Çocuklar İçin Faydaları , çocukların sadece fiziksel gelişimleri değil, zihinsel ve duygusal gelişimleri de bireysel sporlara göre daha fazla. Takım sporları yapan çocuklar başkalarının kararlarını ve farklılıklarını daha iyi anlamaya başlarlar; farklı görüşlere saygı duymayı öğrenirler. Ani gelişen durumlar karşısında hızlı karar alma yeteneğine sahip olurlar ve bu da, zihinsel gelişimlerini olumlu yönde etkiler.

               Çocuğunuzun öz güvenli ve uyumlu bir birey olarak yetişmesini istiyorsanız onu Basketbol  sporuna yönlendirmek iyi bir fikir olabilir. Panathinaikos Basketbol Okulları sizleri bekliyor.

                Çocukların takımlar kurularak oynanan futbol, basketbol ve benzeri oyunları düzenli olarak oynaması, fiziksel gelişimlerinin yanı sıra zihinsel gelişimlerine ve sosyal becerilerine de ciddi katkılar sağlıyor. Takım sporlarının ve özellikle basketbol un  çocuklar için faydaları ;

1- Özgüveni artırır

Belirli bir hedefe yönelik çalışan bir takımın parçası olmak, takım arkadaşları ve antrenörler ile bağ kurmayı sağlar. Kendini bir bütünün parçası olarak hissetmek ve ekibe katkıda bulunmak özgüveni arttırmanın en iyi yollarından biridir. Takım hedeflerine ulaşıldığında birbirini takdir eden bir ekipteki herkesin kendine olan saygısı artar ve karşılıklı takdir de öğrenilir.

 

2- İyi ilişkiler kurmayı sağlar

Hep beraber bir maça hazırlanmak, takım oyuncuları için olduğu kadar antrenörler ve çocuklarını destekleyen ebeveynler için de heyecanlı bir yolculuktur! Aynı yolculuğun parçası olan çocuklar ve yetişkinler arasında kurulan ilişkiler, çocukların iletişim kurma becerilerini de geliştirerek güzel dostluklara ve yol arkadaşlıklarına vesile olur.

3- Taktiksel becerileri geliştirir

Takım oyunu, taktiklerle çalışmayı gerektirir. Her oyunun kendine has ilerleyişinde her oyuncu, anlık durumlara göre karar vermek ve harekete geçmek durumunda kalır. Birbirini destekleyen bir ekiple çalışan oyuncuların zamanla kritik düşünme becerileri de önemli ölçüde gelişir.

4- Hayatın toz pembe olmadığını gösterir

Oyunda kazanmak da var, kaybetmek de… Oyuncular her zaman ellerinden gelenin en iyisini yapsalar da bazen başarısız olurlar. Veya takım olarak oyuna çok iyi hazırlanmış olsalar da her zaman kazanamazlar. Tıpkı hayatın birçok alanında olduğu gibi! Takım oyunu, gelişme çağındaki çocuklara elinden geleni yaptıktan sonra sürece teslim olmalarını ve yenilgiyi de kabullenebilmelerini öğretir.

5- Ekip çalışmasını öğretir

Bir ekiple çalışabilme becerisi, hayatımız boyunca işimize yarayacak bir beceridir. İş bölümü yapmak, ekip arkadaşlarının güçlü ve zayıf yönlerini bilerek buna göre taktik geliştirebilmek, kendini bir ekibin içinde doğru konumlandırabilmek; iş hayatından aile yaşantısına kadar hayatın her alanında doğru kararlar alabilme becerisini geliştirir.

6- Sıkı çalışmanın faydasını öğretir

Yetenek önemlidir ancak iyi çalışmak, antrenman yapmak ve kendini geliştirmek her zaman sonucu etkileyen en önemli faktörlerdir. Çocuklar bir takımla çalışıp, antrenman yaptıkça kendilerindeki ve ekip arkadaşlarındaki gelişmeleri fark ederler ve bir şeyi yapmak-kazanmak istiyorlarsa, düzenli ve sıkı çalışmaları gerektiğini öğrenirler.

7- Liderlik yeteneğini geliştirir

Çocukları eğiten antrenörler, çalışmalarda her çocuğa liderlik fırsatı tanımaya çalışırlar. Saygı duyduğu, sevdiği bir takımla çalışan çocuk liderlik etme fırsatı bulduğunda arkadaşlarını nasıl yönlendirebileceğini, kendini bir lider olarak nasıl konumlandıracağını da öğrenmiş olur.

               Takım Sporlarının Çocuklar İçin Faydaları için ilave olarak , düzenli spor yapan çocuğun uyku ve beslenme saatleri düzenlidir, bedensel sağlığı ve fiziksel gelişimi de pozitif ilerlemektedir. Sizinde çocuğunuz Avrupa’nın en iyi basketbol akademisi Panathinaikos Basketbol Okullarında takım spor yapmasını istiyorsanız KAYIT FORMU nu doldurmanız yeterlidir. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ayrıca INSTAGRAM hesaplarımızı da takip edebilirsiniz. 

 

Sporun Çocuğun Fiziksel ve Sosyal Davranışlarına Etkileri

Sporun Çocuğun Fiziksel ve Sosyal Davranışlarına Etkileri

Kategoriler: Etiketler: , , , , , , ,
Sporun Çocuğun Fiziksel ve Sosyal Davranışlarına Etkileri için yapılan bir çok araştırma vardır.  Spor evrensel kültürün bir parçası, dünyada dili, ırkı, dini farklı insanları birleştiren önemli bir vasıtadır. Çağımız da  sporu ; fiziksel faydalarının yanı sıra insanların ruhsal sağlığını da olumlu yönde etkilemek, sosyal ve moral kazançlar sağlamak amacı ile yapılan hareketler topluluğu olarak da tanımlayabiliriz
 
Spor özünde; Sistem, disiplin, hedef ve başarı kombinasyonudur. Spor yapan çocuk kendiliğinden, sisteme, disiplinle sistemi uygulamaya, hedef koymaya ve başarmaya güdümlenir. Sporcu düzenlidir, sistemlidir, hedefleri vardır. Bu şekilde yaşamaya başlayan bir çocuğun yaşamının içinde de aynı düzen gözlemlenir
 
Çocukların okul başarısı ile ilgili endişe duyan veya sistemli çalışma ve disiplinle ilgili desteğin faydalı olacağı düşünülen çocuklara uzmanlarında ilk önerisi spor eğitimidir. Enerjisini atan, sosyal bir gruba ait olan çocuğun mutluluğu, çevresinin desteği ve kazandığı başarı onu motive eder. Sağlığı, direnci, görüntüsü ve becerileri arkadaşları içinde de saygı uyandırır. Spor yapan çocuk onaylanır, destek görür ve sevilir. Tüm bu pozitif katkılar çocuğun ders başarısını da pozitif yönde etkiler
 
Ergenlikte veya ön ergenlik döneminde kötü alışkanlıklardan korumak, enerjisini doğru kullanmasını sağlamak, sosyal gelişimi ve özgüven duygusunun artması için her çocuğun özellikle takım sporlarına yönlendirilmesi gerekir. Artan ders yükünü kaldırması, arkadaşları ile ödevlerini tartışması, çözümleri paylaşması, öğretmenleri tarafından desteklenmesi daha kolay olup, hayatında ki başarı hedeflerine koşarken sportif hedefleri ile ders başarısını paralel tutacağından ivmede paralel yükselecektir.
 
Düzenli uyuyan, dengeli beslenen bir çocuk, direnci daha yüksek olacağından daha az hastalanan ve derslerinde daha başarılı bir öğrenci olacaktır. Bu da okul yaşamını daha kaliteli kılacak ve okul başarısını da olumlu yönde etkileyecektir. Çocuğunuzun sağlıklı büyümesi, gelişmesi ve derslerinde ki başarısı için mutlaka bir spor branşında aktif olmasını sağlayınız. Her çocuğun severek yapabileceği bir spor branşı mutlaka olacaktır. Ebeveyn olarak yapmanız gereken onun bunu keşfetmesini sağlamak ve daima destek vermek olmalıdır
 
Araştırmalar sonucu çocukların sportif faaliyete katılımı sonrasında okul başarılarında ,sınıf çalışmaları ve derse katılım  konusunda değişimin olumlu yönde oldukça yüksek  olduğu belirlenmiştir. Çocukların sportif faaliyete katılımından sonra derslerine karşı ilgilerinin arttığı, daha düzenli ve tertipli çalışmalar yaptıkları, okula gitme isteklerinin arttığı ve sınıf çalışmalarında daha katılımcı oldukları şeklindedir.
 
Ayrıca tespit edilen bir başka konu da, spor okuluna katılan çocukların çoğunluğunun, fiziksel davranışlarında (hareketlilik, hırçınlık, yeme alışkanlıkları, tembellik, ebeveynlerin sözüne itaat vs.) belirgin bir düzelme olduğudur. 
 
Yine çeşitli araştırmalar sonucu elde edilen bir diğer bulguda, spor okuluna katılan çocukların çoğunluğunun, sosyal davranışlarında (içe kapanma, duygusallık, arkadaş çevresi, aile ortamında ki davranışlar vs.) belirgin bir düzelme olduğudur.
 
Özetlersek
1- Sportif faaliyete düzenli devam eden çocukların okul başarılarının iyileşmesinin farklı cümlelerle ifade edilmesiyle okul başarılarının olumlu etkilendiği ,
2- Sportif faaliyete düzenli devam eden çocukların okul hayatında daha düzenli olmaya başladıkları ve disiplin seviyelerinin arttığı, sorumluluk duygularının arttığı, grup antrenörlerinin güdülemesiyle sınıf çalışmalarına daha aktif katıldıkları ve okula gitme isteklerinin artığı, 
3-Sportif faaliyete düzenli devam eden çocukların fiziksel davranışlarının iyileşmesinin çeşitli cümlelerle ifade edilmesine rağmen söz konusu davranışların sportif faaliyete katılım sonrasında olumlu etkilendiği , 
4- Sportif faaliyete düzenli devam eden çocukların hırçınlıklarının azaldığı, hareketliliklerinin arttığı, yeme alışkanlıklarının düzene girdiği, aile bireyleriyle ilişkilerinin olumlu yönde gelişme gösterdiği, 
5- Sportif faaliyete düzenli devam eden çocukların sosyal davranışlarının iyileşmesinin çeşitli cümlelerle ifade edilmesine rağmen söz konusu davranışların sportif faaliyete katılım sonrasında olumlu etkilendiği 
6- Çocukların sportif faaliyete katılımından sonra, arkadaşlık ilişkilerinin geliştiği, kişiliklerinin oturmaya başladığı, içe kapanıklıklarının sona erdiği,  daha neşeli ve daha mutlu çocuklar oldukları sonucuna varılmıştır.
 
Sporun Çocuğun Fiziksel ve Sosyal Davranışlarına Etkileri yukarıda açıklandığı gibi olumlu yönde çok fazladır. Siz de çocugunuzun Avrupa’nın En İyi Basketbol Okulu Panathinaikos Basketbol Akademi de eğitim görmesini istiyor ve yukarıda belirtilen sporun faydalarını çocucugunuz da da görmek istiyorsanız Türkiye genelindeki okullarımıza kayıt için başvurabilirsiniz. Bizi Sosyal Medyadan takip edebilirisiniz. Okullarımıza Ön Kayıt yaptırabilirsiniz.
 
Çocuklar için Basketbolun Faydaları

Çocuklar için Basketbolun Faydaları

Kategoriler:

Çocuklar için Basketbolun Faydaları 

Çocuklar için Basketbolun Faydaları , Çocuk gelişiminde spor, çok önemli bir yere sahiptir. Her sporun çocuğa katacağı ortak ve farklı faydaları olabilir. Basketbol sporu da çocukların ve gençlerin gelişiminde birçok katkısı olan bir spordur. Günümüz çocuklarını hareketsizlikten kurtaran, onların sosyalleşmesini sağlayan ve disipline eden bir spordur.

Sosyal Açıdan Faydaları

Basketbol sporu, çocukların gelişiminde sosyal açıdan da fayda sağlayan bir spordur. Takım olarak oynanan bir spor olması ve iletişim halinde kalınması gerektiğinden dolayı, çocuğun da bu yönde kendini geliştirmesini sağlamaktadır. Basketbolun sosyal açıdan faydalarına kısa değinecek olursak;

 • Takım ruhu kazandırır
 • Takım içi yardımlaşmayı ve paylaşmayı öğretir
 • Oyunun kurallarına uymasında kaynaklı olarak sınırlara ve kurallara uymayı öğrenir
 • İletişim becerisinin gelişmesini ve etkin kullanılmasını sağlar
 • Problem çözme kabiliyetini geliştirir
 • Rekabet duygusunu ve rakibe saygıyı öğretir
 • Özgüven kazanılmasını sağlar ve sorumluluk bilincini geliştirir   

      Fiziksel ve Sportif Açıdan Faydaları

Basketbol sporu, yüksek efor harcanan bir spordur. İçinde barındırdığı hareketler sayesinde de fiziksel olarak çocukların gelişmesine katkı sağlamaktadır. Basketbolun diğer spor dallarıyla ortak ve kendine özgü faydalarını listeleyecek olursak;

 • Çocukların sportif kabiliyetlerinin gelişmesini sağlar
 • Vücudun atik ve esnek olmasını sağlar
 • Bedenin güçlenmesini ve dayanıklılığını artırır
 • Kemiklerin ve kasların gelişmesini sağlar
 • Çok kalori harcanmasından dolayı vücudun formda kalmasını sağlar

Her spor dalında olduğu gibi basketbolda da, kişinin kendine dikkat etmesi ve sağlıklı beslenmesi temeldir. Sporun doğru beslenme ve uyku düzeni sayesinde faydaları en üst seviyeye çıkmaktadır.

Fiziksel aktivitenin, çocuklarda büyüme hormonu salgılattığı ve bu sayede de düzenli ve dengeli beslenme ile çocukların fiziksel ve zihinsel olarak gelişimlerinin daha dikkat çekici olduğu gözlemlenmiştir. Bu da bize gösteriyor ki, çocuklarımızın yaşamda başarılı bireyler olması için sporun da hayatlarında bulunması gerekmektedir. Spor; çocuklarımıza sosyal hayatta, eğitim ve iş hayatında ve sağlığı konusunda hep destekçi olacaktır.

Çocuklar için Basketbolun Faydaları ile ilgili daha birçok şey yazılabilir ancak en temel faydaları sıralamaya çalıştık. Sizinde çocugunuz Avrupanın en iyi basketbol okulunda eğitim alması için ÖN KAYIT FORMU doldurunuz ve deneme antrenmanına katılın, kaliteli eğitimle tanışın. 

INSTAGRAM hesabımızı için tıklatınız.

türkiye basketbol federasyonu

basketbol okulları birliği

 
Genç Sporcuların Beslenmesi

Genç Sporcuların Beslenmesi

Kategoriler: Etiketler: , , , , , , , ,

Genç Sporcuların Beslenmesi ;

             Genç Sporcuların Beslenmesi konusu , 5 yaşından itibaren okul öncesi çocuklara göre farklılık göstermeye başlar. Bu dönemde çocukların fiziksel olarak enerji ihtiyacının artmasının yanı sıra mental olarak da enerji ihtiyacı artmaktadır. Beynimiz vücudumuzda en çok enerji harcayan organların başında gelir.

           Özellikle okul çağındaki çocukların öğrenme, düşünme, algılama, mukayese etme gibi birçok işlevi artık beyninde organize bir şekilde yapmaya başlaması ile beynin enerji ve besin öğesi ihtiyacı daha da artar. Çocuğun artan enerji ve besin öğesi ihtiyacına karşılık beslenmesinin de buna uygun olarak düzenlenmesi gerekmektedir.

        Okul dönemi Genç Sporcuların Beslenmesi için en zor dönemdir. Çünkü bu dönemde çocuk başka çocuklarla iletişime geçecek ve bu iletişim neticesinde duyguları ön plana çıkmaya başlayacaktır. Çocuk daha önce hiç abur cubur yememişse etrafındaki arkadaşları yediğinde meraklanacak ve yemek isteyecektir. Çocuğun ileriki yaşlarda beslenme alışkanlığının sağlam olması için bu dönemde çocuğun beslenmesi daha da önemli olmaktadır.

        Çocuk okula başlayana kadar verilen beslenme alışkanlığı eğitimi tekrar baştan düzenlenmesi ve öğretilmesi gerekebilir. 

           Beslenme alışkanlığı ile birlikte okul çağındaki çocuklara gıda güvenliği ve gıda hijyeni eğitimi ve alışkanlığının da verilmeye başlanması çok önemlidir. Çünkü okula giden çocuklar hem çevreden hem de arkadaşlarından gelebilecek enfeksiyonel hastalıklara karşı açıktır ve bağışıklık sistemi hala tam olarak gelişmemiştir. Okul çağındaki çocuklara doğru el yıkama, çapraz bulaşma, taze gıdaların muhafazası, dışarıdan yiyecek ve gıda alışverişi konularında çok iyi eğitim verilmeli, bu konular detaylı bir şekilde anlatılmalıdır.

         Çocukların fiziksel gelişim sürecinde, okul dönemi (5-12 yaş) kemik yapısının gelişimi ve vücut yapısının oluşumu bakımından çok önemli bir dönemdir. Bu dönemde yeterli ve doğru beslenmeyen çocuklarda obezite ve iskelet sistemi hastalıkları sıklıkla görülmektedir. Çocuğun bu yaşlarında bu hastalıkların ortaya çıkması ileri ki yaşlarında da bu problemleri yaşayacağının habercisidir. Bu sebeple çocuk dengeli ve sağlıklı beslenmeye özendirilmeli ve bu alışkanlık çocuğa bu dönemde verilmelidir.

            Bu yaş döneminin sonlarına doğru kız çocuklarında başlayan menstruasyon dönemi de beslenme bakımından çok önemli bir durumdur. Kız çocuklarının fiziksel ve psikolojik olarak etkileneceği menstruasyon döneminde beslenmelerinin fiziksel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlanması çok önemlidir. Bu dönemde beslenme ile yeterli demir minerali ve folik asit ihtiyacı karşılanamazsa kız çocuklarında kansızlık görülebilmektedir.

          Okul çağındaki çocukların beslenmesinde en önemli öğün kahvaltıdır. Bu yaşlarda kahvaltı alışkanlığı kazanmayan çocuklar ileriki yaşlarda da kahvaltı yapmamayı tercih edeceklerdir. Yaş kaç olursa olsun insan beslenmesinde kahvaltı en önemli öğündür ve kesinlikle atlanmamalıdır.

                  Vücudumuzun gün içerisinde ihtiyaç duyacağı enerjinin gece boyunca dinlenen ve güne başladığı ilk saatlerde verilmesi iç organlarımızın daha az yorulmasına, daha az deforme olmasına, vücut mekanizmamızın daha iyi ve aksamadan çalışmasına yardımcı olur. Kahvaltı yapmayan Genç Sporcular gün içerisinde daha çabuk yorulurlar.

               Dikkat eksikliği, konsantrasyon problemleri yaşarlar, çalışma istekleri ve öğrenme yetenekleri düşük kalır. Bu nedenle her yaşta kişinin ve özellikle okul dönemi çocukların mutlaka her sabah kahvaltı yapması gerekir. 

                 Genç Sporcuların Beslenmesi bu sebeplerden dolayı önemle dikkat edilmesi gereken bir konudur.

                     Panathinaikos basketbol okulu  Türkiye de ilk kez 5-10 yaş arası mini basketbol grupları açarak çalışmalara başlayan spor okuludur. Sosyal medya hesapları için BURAYA tıklayınız.

basketbol okulları birliği

türkiye basketbol federasyonu

Teog Sınavında Ek Puan

Teog Sınavında Ek Puan

Kategoriler: Etiketler: , , , , , , ,

             Teog Sınavında Ek Puan , 5. sınıfta yetenek taramasından geçirilecek öğrenciler, 8’inci sınıfta ilgili spor branşlarına yönlendirilecekler. Hedef 8 yıl içinde bütün öğrencilerin en az bir dalda lisanslı sporcu olması. Başarılı sporcu öğrencilere okul nakillerinde kolaylık sağlanacak, Teog Sınavında Ek Puan ve burs teşviki verilecek. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı ile spor bakanlığı arasında protokol imzalanacak.

Lisanslı basketbolcu gençlerimize Teog sınavında ek puan

              6 kez Euroleague şampiyonu olan efsane takım Panathinaikos’un Türkiye’deki Basketbol Spor Okulları nda, basketbol eğitimi alacak gençlerimiz hem efsane takımın altyapısında efsane olma şansı yakalayacak hem de TEOG sınavlarında ek puan alma şansını yakalayacak.

             Sizin de çocuğunuz Diamantidis gibi sayısız efsane oyuncu yetiştiren Panathinaikos Basketbol Akademilerinde eğitim alma şansını yakalasın, efsane olsun. Lisanslı basketbolcu gençlerimize Teog Sınavında Ek Puan şansı için buradan basvurabilirsiniz.

 

 

Sporun Çocuk Psikolojisindeki Önemi

Sporun Çocuk Psikolojisindeki Önemi

Kategoriler: Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

           Sporun Çocuk Psikolojisindeki Önemi ; İyi beslenme ve yeterli dinlenmenin yanı sıra, güvenli ve sağlıklı bir ortamda çocukların fiziksel gelişimlerini destekleyecek spor faaliyetlerinin de fiziksel ve ruhsal gelişimleri üzerinde oldukça etkisi vardır.

                 Yeni yürümeye başlayan çocuk bedenini istediği gibi yönlendirebilmenin ve hareketleri üstünde hakimiyet kurabilmenin mutluluğunu yaşar. Gelişimi süresince bedenini farklı şekilde kullanmayı deneyimleyerek (koşarak, atlayarak, sıçrayarak, vb. gibi) fiziksel yeterliliklerini keşfetmeye çalışır. Bu keşif sürecinde çocuğun çevresindeki yetişkinlerden aldığı destek, yapılan doğru yönlendirmeler çocuğun öz güveninin gelişiminde büyük bir etkendir.

         Panathinaikos Basketbol Okulları , Okul öncesi ve ilkokul döneminde basketbol gibi takım sporlarını gerçekleştirmeleri sosyal becerilerinin artmasını amaçlar. Özellikle takım içinde işbirliği, paylaşma, yardımlaşma, etkili iletişim kurabilme ve problem çözme gibi beceriler sergilemeyi öğrenirler.

             Bireysel hırsların takımın önüne geçmesini engellemeyi ve duygularını kontrol etmeyi öğrenir. İleride iş hayatında olası bir ekip çalışmasında kullanacakları becerilerin ilk adımları bu süreçte atılabilir.

                Sporun çocuğun sosyal gelişimindeki etkisi kadar duygusal ve bilişsel gelişimi üzerinde de olumlu etkileri vardır. Kendi performansını deneyimleyen çocuk güçlü yönlerinin farkında olur ve öz güveni gelişir. Özellikle içe dönük çocukların güven verici bir eğitmen liderliğinde takım sporlarına katıldıklarında kendilerini daha rahat ortaya koydukları görülür. Ayrıca öfkesini kontrol etmekte zorlanan ya da saldırgan davranışlar gösteren çocuklar da takım sporlarında kurallara uymayı, koordine olmayı ve disiplin altına girmeyi öğrenirler. Takım için sorumluluk alması gerektiğini fark eden çocuk benmerkezci davranışlar yerine işbirlikçi ve dostça davranışlar geliştirir. Ayrıca yapılan faaliyete odaklanması da dikkat sürelerinin gelişiminde etkilidir.

           Dolayısıyla, erken yaşta sporla tanışma ve yapılan aktiviteyi düzenli olarak sürdürme çocuğun fiziksel olduğu kadar ruhsal gelişimini de olumlu yönde destekler. Bu inanca sahip anne babalar çocukları yaş dönemine uygun sporlara yönlendirerek hayata iyi bir başlangıç yapmalarını sağlayabilirler.

       Panathinaikos Turkiye basketbol okulları ve basketbol akademileri  Sporun Çocuk Psikolojisindeki Önemi  ni çok iyi biliyor ve çocuklarınıza Avrupanın en iyi eğitimini vermek için sizleri bekliyor.

         Panathinaikos  basketbol okulları Türkiye de. Çok yakında tüm Türkiye de. Sizin de çocuğunuz efsane takımın akademilerinde eğitim alma ve efsane olma şansını yakalasın.

 

mini basketbol pao

Basketbolun Çocukların Mental Gelişimine Etkileri

Kategoriler: Etiketler: , , , , , , ,

Basketbolun Çocukların Mental Gelişimine Etkileri

             Yapılan araştırmalarda bu spor müsabakalarının içinde basketbol futboldan sonra gelen en popüler 2.branş olarak gözükmektedir. Ülkemizde de son dönemlerde gözle görülür şekilde ailelerin basketbol branşına daha çok yöneldiği verilerle de kanıtlanmıştır. Bunda milli takımımızın son 20 yılda ki başarılarının çok büyük payı vardır. Yine bu teknolojik gelişmelere paralel, çocuklar bilgisayar, ipad, play station gibi oyun konsollarını, sokakta oynamaya tercih etmekte, hareketten ve motor becerilerden uzak, hantal nesiller ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu sebeple aileler için spor okulları kaçınılmaz derecede önemli bir hale gelmiştir.

        Çocukların spora başlama yaşı fiziksel ve zihinsel durumlarına göre değişmek ile birlikte, genellikle önerilen spor branşı ve yaş aralığı bu şekildedir;

4-6 yaş arası yüzme, jimnastik, dans

6-10 yaş arası yüzme,jimnastik, futbol, basketbol , hentbol, tenis

Yukarıda görüldüğü şekilde takım sporları içerisinde yer alan basketbola geçiş evresi 6-7 yaşında başlamakta fakat çocukların mevcut kapasitelerine göre yaş olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Peki “ basketbol ”un çocuklar üzerinde ki mental etkileri ne şekildedir?
– Koşma, zıplama, hareket, denge gibi becerilerini geliştirme fırsatı bulurlar
ve fiziksel özelliklerini keşfederler.
– Grupta ki diğer arkadaşlarıyla ve koçları ile aynı ortamı paylaşan çocuklar
birbirleriyle iletişim halinde olduklarından kendini ifade etmeyi
öğrenirler.
– Belirli kurallar çerçevesinde disiplin özelliği kazanırlar.
– Karar verme mekanizması gelişir.
– Bilişsel ve duygusal gelişime büyük faydası vardır.
– Arkadaşları ile paylaşma, yardımlaşma, işbirliği ve problem çözebilme
yetenekleri artar.
– Takım olarak çalışmayı, oynamayı öğrenirler.
– Derslerinde gözle görülür bir artış meydana gelmektedir.
Kendine olan güvenini arttırır.
– Koçları vasıtasıyla düzenli beslenme alışkanlıkları edinirler.
– Koçları vasıtasıyla ailelerinin yaptıramadığı ev içi düzen ve ders çalışma
özelliklerini edinirler.
– Rekabeti etmeyi, kazanma ve kaybetme duygularını tadarlar.
– Diğer bireylere saygı duymayı, centilmenliği öğrenirler.

çocugunuz Avrupa’nın en iyi basketbol okullarında  eğitim şansı yakalaması için BURADAN basvuru da bulunabilirsiniz. SOSYAL MEDYA dan takip edebilirsiniz. 

 

Basketbolun Çocuk Gelişiminde Etkisi

Basketbolun Çocuk Gelişiminde Etkisi

Kategoriler:

Basketbolun Çocuk Gelişiminde Etkisi ; Her çocuğun mutlaka en azından bir spor dalıyla ilgilenmesi onun sosyal, fiziksel ve ruhsal gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Çocukların özellikle fiziksel gelişimlerinin daha hızlı olması için basketbolun yeri önemlidir.

devamı →