Evde Kal Egzersizleri

Evde Kal Egzersizleri

Korona (Kovit-19) virüs salgını nedeniyle evimizde kalmamız gereken bu günlerde sporcularımız, velilerimiz ve tüm vatandaşlarımız için uzman antrenörlerimizin hazırlamış olduğu evde yapılabilecek basit bazı egzersizleri burada paylaşacağız. Bu basit egzersizler düzenli ve doğru yapıldığı takdirde minumum form kaybı ile bu dönemi atlatacağız.

Virüslerin bir hücreye girebilmeleri için konak hücrede uygun bir reseptörlerinin bulunması gerekmektedir. İnsanlarda hastalık oluşturan Korona virüs, hedef hücrelere anjiyotensin dönüştürücü enzim 2 (ACE 2) olarak adlandırılan bir enzim aracılığıyla bağlanır. Yani virüs hücre içine girebilmek için membrana bağlı ACE 2 olarak adlandırılan enzime ihtiyaç duyar. Bu enzimler özellikle akciğer (epitel) hücrelerini sarmalarının yanı sıra bağırsak, böbrek ve kan damarlarında da bulunurlar.

Tip-1 ve tip-2 diyabet hastalık tedavisinde ACE inhibitörleri ve anjiyotensin 2 reseptör blokörleri (ARB) kullanılmaktadır. Bu tedaviyi gören hastalarda ACE 2 ekspresyonu, daha anlaşılır bir ifadeyle sayısı önemli bir ölçüde artmaktadır. Hipertansiyon tedavisi de diyabet hastalığında olduğu gibi ACE inhibitörleri ve ARB’ler ile yapılmaktadır ve bu da doğrudan ACE 2 reseptör sayısının artmasına sebebiyet vermektedir. Ayrıca soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ibuprofen etken maddesi de yine bu enzimin sayısını arttırmaktadır. Sonuç olarak, artan ACE2 ekspresyonu COVID-19 ile enfeksiyonu kolaylaştıracaktır. Bu nedenle, ACE2 uyarıcı ilaçlarla diyabet ve hipertansiyon tedavisinin, ölümcül COVID-19 gelişme riskini arttırdığı düşünülebilir. Bu bilgiler ışığında ACE2 arttırıcı ilaçlarla tedavi edilen kalp hastalıkları, hipertansiyon veya diyabetli hastaların şiddetli COVID-19 enfeksiyonu için daha yüksek risk altında olduğu söylenebilir ve bu hastaların çok daha dikkatli olmaları önerilmektedir. Bu çalışmaların onaylanması halinde tedaviler konusunda ciddi tartışmalar ortaya çıkabilir çünkü ACE 2 olarak adlandırılan enzimlerin inflamasyonu azalttığı; iltihap kaynaklı akciğer hastalıkları, kanser, diyabet ve hipertansiyonda potansiyel tedavi yöntemi olduğu bilinmektedir. Ayrıca 28 Şubat 2020 de yayınlanan bir araştırmaya göre hipertansiyonda kullanılan kalsiyum kanal blokör ilaçların herhanangi bir ACE2 ekspresyonu veya aktivite arttırıcı etkisinin olduğu kanıtlanmamıştır. Bu da demek oluyor ki bu grup ilaçların alternatif tedavi olarak kullanılması önerilmektedir.

Mecbur kalmadıkça evden çıkmayalım ve evde kalalım. Dışarı çıkmamız  gerektiğinde de gerekli tüm tedbirleri alalım. Kalabalık ortamlardan uzak duralım. Sosyal mesafeyi koruyalım. Tokalaşmak, sarılmak gibi hareketlerden kaçınalım. Evde Kal Egzersizleri yapalım. Hem sağlıklı olalım, hem vücut direncimiz artsın.

wall squat

plunk

basketbol kursu

SIDE PLANK

PANATHINAIKOS BASKETBOL AKADEMİ GÜVENLİ BASKETBOL OKULU SERTİFİKALIDIR. ÇOCUKLARINIZ GÜVENDE

güvenli basketbol okulu

efsane sensin

Panathinaikos Basketbol Akademi Spor Okulları Koordinatörlüğü

Instagram sayfamız için BURAYA TIKLAYIN 

EFSANE SENSİN !

2022-2023 Sezonu kayıtları devam ediyor.

Avrupa'nın EN İYİ Basketbol Akademisi

Sınırlı kontenjanlarımızda yer alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

#efsanelerburadayetişiyor

 ÖN KAYIT İÇİN

Çocuklara sporun kardeşlik, yardımlaşma ve tatlı rekabetini öğretmeliyiz


 

 

Mesajınızı Yazın...
Bize Yazın
#BuradaEfsaneSensin
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
Avrupa'nın En İyi ve Güvenli Basketbol Okulu Panathinaikos Basketbol Okulları. ( Lütfen bilgi almak istediğiniz şube adını belirtiniz ( Şehir/İlçe ) )