Basketbolun Çocuk Gelişiminde Etkisi

Basketbolun Çocuk Gelişiminde Etkisi ; Her çocuğun mutlaka en azından bir spor dalıyla ilgilenmesi onun sosyal, fiziksel ve ruhsal gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Çocukların özellikle fiziksel gelişimlerinin daha hızlı olması için basketbolun yeri önemlidir.

Basketbolun Çocuğun Sosyal Ve Duygusal Hayatına Etkisi

Çocukluk çağında sporun özellikle de takım sporlarının yeri başkadır. Bir spor dalıyla ilgilenen çocukların daha aktif, sosyal ve dışa dönük gelişim sergiledikleri bilinmektedir. Özellikle basketbolun bir takım oyunu olması ve arkadaşlarıyla bire bir temas kurarak oynanması çocukların yarışma, rekabet ve işbirliği içinde başarma hissini yaşaması açısından değerlidir.

Çünkü basketbolda bireysel başarı ve performans kadar bir takım olabilme ve birlikte başarma da önemlidir. Hem bu sayede çocuk bir grubun parçası olmanın önemini de kavrayacaktır.

Ayrıca basketbolun fiziksel gelişim kadar zeka gelişimini de olumlu etkilediği unutulmamalıdır. Hamlelerini doğru hesaplayabilmesi, paslarını isabetli atabilmesi ve takım içinde etkin olabilesi çabaları çocukların hem kinetik hem de duygusal zekalarını geliştirmektedir.

Basketbolun Çocuğun Fiziksel Gelişimine Etkisi

Fiziksel gelişim açısından düşünüldüğünde de basketbol kol ve bacak kaslarının güçlenmesi ve uzamasında en etkili sporlardan birisidir. Haftada iki, üç gün birer saat basketbol oynayan çocuklar, bunu doğru beslenme ile birleştirdiklerinde genetik yolla getirdikleri fiziksel büyümenin üzerine çıkabilmektedirler. Zira erken yaşta başlanan basketbol çocuğun kas-iskelet sisteminin büyüme hızını artırmaktadır.

Yani anne, babası, akrabaları ortalama boylarda olan çocuklar, erken yaştan itibaren basketbolla ilgilenir ve düzenli beslenme alışkanlığı edinirlerse, ailenin boy ortalamasının çok üstünde bir gelişim sergileyebilirler.

Basketbola Başlangıç Yaşı Kaç Olmalıdır?

Tüm spor dallarında olduğu gibi basketbola başlangıç yaşının da çocukluk döneminde olması bu sporda ilerlemesi açısından önemlidir. Ancak hangi sporla ilgilenecek olursa olsun dört, beş yaş civarında atletizm, koşu, jimnastik gibi dallarla çocuğun bir spora başlaması uygun olacaktır. Çocuğun fiziksel gelişim aşaması ve sporu bir yaşam biçimi olarak kabullenebilmesi için tüm sporların temeli olarak sayılan koşu, atlama, zıplama, ip atlama ve jimnastik önemlidir.

Çocuğun hayatın doğal akışında gerçekleştirebildiği hareketleri içeren bu sporlar, onun spora ilgi duyması ve sportif faaliyetleri sevmesi için gereklidir. Bir, iki yıl bu sporlarla içli dışlı olan çocuk altı, yedi yaşlarında bir basketbol kursuna gönderildiğinde zaten temel spor hareketlerini kazanmış olacaktır. Bu aşamadan sonra basketbola ısınma ve uyum çok daha kolay olacaktır.

Basketbolun Çocuk Gelişiminde Etkisi! ve Basketbolun Çocuğun Okul Başarısına Etkisi

Her spor branşı kendi içinde kurallar, teknikler barındırmaktadır. Günümüzde her ebeveynin çocuğunun disiplinsizliğinden, düzenli olmamasından ders çalışmamasından yakındığı düşünüldüğünde, bir takım sporuyla ilgilenen çocukların öz disiplin, zamanı ayarlama, kendi alanını kontrol altında tutma gibi konularda çok daha başarılı olacağı açıktır.

Antremana zamanında ve düzenli gitmek, zamanında oyuna başlamak, kurallara uymak, takım arkadaşına destek olmak, bir birinin eksiğini tamamlamak gibi basketbolun en temel kazanımları, çocuğun hayat kalitesini ve düzenini de tamamen artıracaktır. Ayrıca yenilgiyle, rekabetle başa çıkma, pes etmeme, daha iyisi olmaya çabalama, hedefine odaklanıp ilerleme gibi kazanımlar çocuğun okul sınavlarında ve derslerindeki başarısını da kesinlikle olumlu etkileyecektir.

Basketbolun Çocuk Gelişiminde Etkisi

Panathinaikos Basketbol Spor Okulları  çocugunuzun gelişimine katkıda bulunmak için sizleri basketbol spor akademilerine bekliyor. Basvuru için burayı tıklayabilirsiniz.

 

efsane akademi

Başlık
Tarih
Sayfa/Yazı Adı
Basketbolun Çocuk Gelişiminde Etkisi
Derecelendirme
51star1star1star1star1star